Choć pierwotnie projekt miał trwać tylko do końca listopada 2021r., już wiemy że popularne Meetingi z teleskopami będą kontynuowane w następnych miesiącach zimowych za sprawą środków własnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP, sponsorów oraz składek wspierających samych zainteresowanych spotkaniami on-line. Wszystko to za sprawą niesłabnącego zainteresowania oraz wyjątkowej formuły naszych działań, gdzie przez cały czas jest możliwość pobrania z siedziby naszej organizacji jednego z ponad już 40 dostępnych do użyczenia egzemplarzy teleskopu Sky-Watcher 130mm. na statywie typu Dobson. Teleskop ten wyposażony jest w dodatkowe akcesoria jak obrotowa mapa nieba, okular ortoskopowy 6mm czy adapter na smartfony, a całość "spinają" systematyczne prelekcje zapraszanych gości - specjalistów, naukowców, popularyzatorów czy pasjonatów prowadzących przeróżne zajęcia teoretyczne i praktyczne. Korzystając z platformy Zoom, wielokrotnie można wspólnie komentować, dyskutować czy brać udział w quizach i konkursie ogólnym z nagrodami. Niebawem w ramach nowego projektu o syg. Xólotl, na meetingach pojawią się zagraniczni goście z Norwegii i Słowenii, a od 2022r. uruchomimy pierwszą w Polsce "użyczalnię" sprzętu astronomicznego dla osób zrzeszonych w programie Ciemne Niebo - Polska oraz zapisanych jednocześnie do Meetingów z teleskopami.

 

 

Piotr Nawalkowski, koordynator główny projektu:  "Część uczestników jest z nami już od jakiegoś czasu, jednak są to pojedyncze osoby. Znaczna większość to osoby poznane przez nas na początku projektu, ale jak się okazywało ze wstępnych ankiet, większość ze zgłaszających się do nas miała już kontakt z niebem, obserwacjami wizualnymi lub astronomią w szkole. Jest to niewątpliwie grupa pasjonatów, ale i są takie rodziny, gdzie dziecko dopiero rozpoczęło swoją pasję i rodzice zdecydowali się go/ją zgłosić do naszego projektu z powodu braku dostępności do osób o podobnych zainteresowaniach czy samego sprzętu optycznego.

Staraliśmy się opierać proces rekrutacyjny o osoby faktycznie zainteresowane taką aktywnością jak obserwacje nieba i używanie pierwszego teleskopu (znaczna większość osób, które się do nas zgłosiły ma w domu co najwyżej lornetkę). Niektóre z obecnych na meetingach osób są również naszymi stałymi bywalcami i uczestnikami działań statutowych. Brali oni dotychczas udział w otwartych pokazach nieba, bezpośrednich wydarzeniach w Sopotni Wielkiej czy wyjazdowych Piknikach z Astronomią. Niestety od 2020r. zachowują z nami głównie łączność dzięki meetingom, gdyż albo nie mogliśmy się na początku pandemii spotykać, albo było to mocno ograniczone z wiadomych przyczyn. Aktualnie ta sytuacja się poprawiła w okresie lipiec-wrzesień 2021, ale znów widmo rozpędzającej się, czwartej fali może zniweczyć plany na kolejne działania w wersji "in-real"."

 

23 października 2021r. mieliśmy do czynienia z kulminacyjnym momentem najlepszego okresu porannej widoczności Merkurego w 2021 roku. Tego dnia Meeting z teleskopami został zorganizowany o 6:00 rano! Oto relacje z tego spotkania:

"Osobiście spodziewałem się, że weźmie udział maksymalnie 3-5 osób/rodzin w tak wczesnym meetingu. Tymczasem było aż 13 użytkowników, którzy włączyli kamerki, odezwali się na Zoom, a przede wszystkim przygotowali otrzymane od nas teleskopy, aby uchwycić obraz Merkurego na tle porannego nieba. To było niesamowite! Mało tego - w naszym regionie nie dopisała niestety pogoda, gdyż akurat o 6 rano przepadał lekki deszcz. Za to uczestnicy i uczestniczki, którzy łączyli się do nas z odleglejszych miejsc, mając pogodę relacjonowali nam obraz nieba on-line dzieląc się z innymi uczestnikami widokiem Merkurego. Przykładem jest zdjęcie nadesłane od użytkowniczki Krysyny z Godziszewa (poniżej). Pozostali uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem, dzieląc się z nami nawet mailowo informacją, że takie wspólne obserwacje to jest naprawdę coś wyjątkowego!" - dodaje Nawalkowski. 

 

 

Jeśli interesują Cię obserwacje nieba, a nie masz jeszcze sprzętu optycznego - zgłoś się do nas! Zapoznaj się ze szczegółami trwającego nadal projektu "Zabierz teleskop do domu!"...